Света Богородица( наричана "Пожарната икона")
Окачено е нейно копие на входа на манастира.
Паметникът на "26-те мъченици на Зограф"
Иконата е пряко свързана с паметника.
Накратко: През 13 век пред портите на манастира, кръстоносците дошли с едната умисъл да накарат монасите на Зограф да се откажат от православието и да приемат върховенството на папата. Малко преди това, друг монах от манастира вече знаел за идването им, когато при службата му в църквата на манастирското лозе (местността Херово), при произнасянето на славословието "Радвай се", чул от иконата следното:
- "Радвай се и ти старче, но бягай , че нещастието идва да те сполети. Слез в манастира при братята си и ги предупреди за идването на богопротивните римляни".
Отчето тръгнал към манастира, който е на около 1 час път, за да предупреди монасите. Когато пристигнал иконата вече била там, на портите на манастира. Някои от монасите побягнали в гората, за да се крият, а игумена с останалите се затворили в кулата в двора на манастира. В същата кула те били изгорени живи затова че не се съгласили да сменят вярата си.
Когато кръстоносците напуснали полуострова, започва малко по малко да се завръща нормалния начин на живот в манастира. При разчистването на останките от кулата, почти 500 години след опожаряването й, сред руините е намерена запазена иконата на Света Богородица.
До днес иконата се съхранява в църквата Успение Богородично в двора на манастира.
Църквата Успение Богородично
Снимки от местността "Херово"
Тази снимка на манастира и църквата Свети Георги (вляво) е заснета измежду храстите по път за Херово.
Такаа... След като сме били посрещнати радушно с блага приказка манастирска ракия локум и кафе е време да похапнем.
Тук е момента да подчертая, че в манастира не се яде месо. Предимно се консумират морски дарове и зеленчуци, както и прясно изпечен хляб.
Имахме късмета да похапнем октопод за обяд и сьомга за вечеря приготвена по манастирски.
Направи ми впечатление, че винаги когато сядаме на маса има кана червено вино. Дори да не сте любител на виното, то задължително трябва да пробвате това на монасите.
Трапезарията
След като сте отпочинали, имате достатъчно време да се поразходите из манастира. Има много места, които трябва да посетите докато сте там.
С няколко снимки ще ви покажа някои от тях, които аз посетих за тридневния си престой.
Библиотеката на манастира
В библиотеката на манастира се съхраняват книги на повече от 5 века, над 300 ръкописа и около 8000 печатни книги. Там се съхранява и написаната от Паисий Хилендарски - "История славянобългарска". Разбира се, в библиотеката се влиза с монах придружител, от съображения за сигурност. Не е никак пресилено, тъй като през 1985 г. представяйки се за дипломати , двама агенти на ДС отмъкват оригинала и го подменят с фотокопие. През 1997 г. оригиналът бива върнат на манастира по заповед на тогавашния президент - Петър Стоянов.
"История славянобългарска"
И разбира се, копието на ДС
Него всеки може да го разгледа отблизо и да добие реална представа за оригинала.
Костницата на манастир Зограф
Църквата "Благовещение" , където се намира и костницата